E-shop FUTONY.CZ

0 Kč

Hlavní menu
Články, informace, referencePsali o nás - Spánek prodlužuje život a upevňuje zdraví


S Mgr. Richardem Jislem, ředitelem Kidokai Shiatsu Academy, jedním z nejznámějším a nejpopulárnějším učitelů Shiatsu a Feng Shui v Čechách, fyzioterapeutem a bývalým vrcholovým sportovcem jsme hovořili na téma spánek a jeho vliv na zdraví, výkonnost a regeneraci sil.

Pane magistře, jaké faktory ovlivňují kvalitu spánku?

Kvalita spánku je podmíněná samozřejmě mnoha faktory, z nichž některé se dají a jiné nedají ovlivnit. Vážnější spánkové poruchy jsou určitě doménou dlouhodobějšího zkoumání a ovlivňování, ale zůstává zde velmi silná skupina faktorů, ovlivňujících kvalitu spánku, kterou lze řešit i z laického pohledu poměrně snadno.

První oblastí je naše psychika, to v jakém psychickém stavu uleháme. Nejčastějším nedostatkem je, že jsme ještě plni myšlenek z předchozí činnosti, ať je to zaměstnání nebo plánování, které nám nedají usnout. Z hlediska Shiatsu hovoříme o tom, že se energie hromadí v hlavě, což brání její plynulé cirkulaci, která je předpokladem pro klidnou noc. Pak je nutno naši energii opět odvést z této oblasti a rozvést ji do celého těla.

Nejlepším způsobem je stimulace opačného pólu těla – tedy chodidel. Může to být chladnou, vlažnou nebo horkou vodou – to podle aktuální kondice. Stejně dobře fungují i jemné tlakové masáže chodidel s prodlouženým výdechem.

Další potíží může být stav, kdy jsme rozrušeni, ať už hádkou s partnerem nebo vyhlídkou na zítřejší plány či vidinou brzkého vstávání. Tady dochází k vybuzení našeho ducha – Shenz a jeho přirozeného klidu – energie se nejen opět tlačí do hlavy, ale je neuspořádaná a vede k napětí na hrudníku, cítíme bušení srdce a silnější nervozitu. K rozptýlení je tu nutno použít silnějších prostředků jako jsou sprchování, jemné lehké cvičení, nebo alespoň dvacetiminutová procházka na čerstvém vzduchu.

Buzení uprostřed noci, nebo nepříjemné sny, vedoucí k probuzení, mohou být způsobeny sledováním dramatických pořadů v televizi před usnutím. Méně lidí ale možná ví, že i těžká a zvláště masitá strava před spaním může vyvolávat noční můry. Ideální je potom více menších jídel v průběhu dne, s lehkou večeří kolem šesté večer složené převážně ze zeleniny, ovšem bez majonéz a těžkých dresingů. Všeobecně jídlo po šesté večer zatěžuje žaludek, játra a dráždí a zneklidňuje srdce.

Všechny tyto faktory bychom mohli nazvat spíše vnitřními, jsou také nějaké vnější?

Samozřejmě, mimo nevhodných prostor pro spánek, je tu i prostředí, v němž se náš spánek odehrává, naše lůžko. Mělo by se nacházet v bezpečné a klidné zóně našeho obydlí, abychom se mohli při spánku opravdu uvolnit a relaxovat. Neklid nutí naše tělo udržovat neustále pohotovostní režim, takže se do hluboké relaxace propadáme daleko později a na kratší dobu a tělo tím přichází o cenný čas na odpočinek. Například projíždějící tramvaje nebo výtahová šachta mohou změnit hloubku relaxace, tedy to, jak poklesne svalový tonus našeho těla a kolik částí mozku bude „odpočívat“, až o desítky procent. Také kvalita našeho lůžka se na hloubce spánku promítá. Na naší Kidokai Shiatsu Academy jsme testovali nejvhodnější materiály pro masážní podložky a futony, z přírodních materiálů jednoznačně zvítězily. Tělo jakoby umělo s přírodními materiály „snadněji komunikovat“ a díky tomu se snáz dostává do stavu hlubokého uvolnění. Proto také doporučujeme našim klientům spaní na těchto materiálech.

Ale jsou zde také zdravá spaní z PU pěny a vodní lůžka...

Ano, zde je nutno rozlišovat důvody, které vedou k používání těchto matrací. Z čistě ortopedického hlediska je pozice páteře během spánku důležitá a to zvláště v případech vážného postižení obratlů.

Avšak páteř jako taková je držena svalovou soustavou, která pro svou dobrou funkci potřebuje stavy hluboké relaxace, která se promítá i na funkci vnitřních orgánů. A to většina umělých hmot nesplňuje. Navíc přírodních materiálů máme celou řadu s rozdílnými vlastnostmi co do tvrdosti, udržování tepelné pohody i odebírání vlhka z organismu. Takže z hlediska důležitosti odpočinku během spánku přírodní materiály jednoznačně vítězí.

Jednoduchým testem je dát k dispozici dvě stejně vypadající matrace dětem. Jejich intuitivní volba ve většině případů vede k použití přírodní matrace. V těchto případech je to opravdu přirozená volba těla.

A jak je to s barvami vhodnými pro spánek?

Barevné kombinace pro dobrý odpočinek je samozřejmě individuální záležitostí, nicméně doporučují se spíše pastelové barvy. Co se barev týče, jejich volba může být přizpůsobena také přímo obyvateli ložnice.

Máte k této oblasti ještě nějaké doporučení?

Ano, tak jako pravidelně měníme ložní prádlo, měli bychom měnit i matraci na spaní. Zhruba po 6 - 7 letech se totiž takzvaně „odžije“ a je nutno ji vyměnit. Ať použijete přírodní nebo umělou matraci, nahromadí se na ní odpadní látky z těla, z potu, z průběhu nemocí atd., které podobně jako dlouho nošené oblečení může opět zhoršovat dobrou kvalitu našeho spaní.

Nekvalitní spánek pak může ovlivňovat nejen svalstvo, ale i orgány, které potřebují spánek pro svou regeneraci, jako jsou játra, ledviny a mozek.

Poslední dotaz, je důležitá poloha při spánku?

Rozhodně, podle polohy při spánku je také vhodné vybírat nejen matraci, ale také podhlavník a hlavně polštář, a to nejen co do materiálu, ale i velikosti a tvaru. Teprve potom si můžeme popřát opravdu hezkou dobrou noc.

Vyšlo: Regena 5/2007


zpět v historii, zpět na začátek stránky